Всеукраїнські новини

Парламент ухвалив закон, за яким держава видаватиме сертифікати на придбання книг та субсидії на оренду приміщень під книгарні

Крім того, документ виключив із переліку російських авторів книжок, заборонених для ввезення та продажу в Україні, тих, хто помер до початку великої війни або засудив агресію.

Верховна Рада ухвалила проєкт закону № 9568, який уточнює діяльність Українського інституту книги з підтримки розповсюджувачів видавничої продукції та надання сертифіката на придбання книг. Він передбачає внесення змін до двох законів — «Про державну підтримку книговидавничої справи в Україні» та «Про внесення змін до деяких законів України щодо стимулювання розвитку українського книговидання і книгорозповсюдження».

Про це повідомила заступниця голови комітету ВР з питань гуманітарної та інформаційної політики Євгенія Кравчук, яка є співавторкою законопроєкту. «Книжковим сертифікатам в “Дії” та субсидіям на оренду приміщень під книгарні бути», — написала Кравчук у фейсбуці.

За її словами, документ з урахуванням висновків гуманітарного комітету підтримали 272 народних депутати.

Законопроєкт уточнює категорії отримувачів сертифікатів на придбання книжок. Тепер це будуть 18-річні українці (з моменту набрання чинності законом) та батьки новонароджених дітей (з 1 січня після скасування воєнного стану).

«Крім того, документ передбачає можливість отримати такий сертифікат через “Дію” у картковому форматі, як це було під час єПідтримки. Дуже зручно», — пояснила народна депутатка.

Також він дозволяє запустити програму субсидій на оренду приміщень для книгарень (в межах коштів, передбачених у бюджеті).

Що ж до висновку комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики, то він стосується видань, на які не поширюється заборона на ввезення та розповсюдження в Україні книжок, що містять твори, автори яких є або були громадянами держави-агресора. До переліку таких осіб-громадян або колишніх громадян додаються автори, які:

  • подали заяву та декларацію на підтримку суверенітету і територіальної цілісності України, що містить заклик негайно припинити агресію проти України;
  • взяли на себе зобов’язання утримуватися від будь-яких дій на підтримку агресії та надали згоду на публікацію такої декларації;
  • не входять до переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці.

Також це стосується померлих осіб, які були у будь-який період після 1991 року громадянами Росії та не брали участі у виправданні російської імперської політики, закликах чи діях, що містять ознаки українофобії, якщо вони не входять до переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці.

Раніше «Детектор медіа» повідомляв про те, що комітет гуманітарної та інформполітики пропонує не забороняти ввозити і поширювати книжки росіян, які засудили агресію.