Новини спілки

На 90-му році життя помер журналіст і політв’язень Петро Франко

28 червня, на 90-му році життя, відійшов у вічність Петро Михайлович Франко – почесний голова Всеукраїнського Товариства політичних в’язнів і репресованих, дослідник, письменник, член Національної спілки журналістів України, громадський діяч.

Секретаріат ЛОО НСЖУ висловлює співчуття рідним та близьким Петра Франка. .

«Ще одна важка втрата для громади Львова та України.

На 90-му році життя спочив політвʼязень, видатний дослідник, письменник та громадський діяч Петро Франко. 

Він присвятив своє життя служінню Україні та пам’яті тих, хто зазнав репресій. Його діяльність і наполегливість у відновленні історичної справедливості ніколи не буде забутою. 

Вічна памʼять», – сказав мер Львова.

Довідка

Петро Франко народився 4 липня 1934 року в с. Глиниці Яворівського району.

За участь у національно-визвольній боротьбі у 15-річному віці був ув’язнений і засуджений на 5 років мордовських таборів. Реабілітований 1991 року.

Сеньйор Пласту.

Один із співзасновників журналу «Свобода народів». Член редакційної колегії громадського та літературного часопису Всеукраїнського товариства політичних в’язнів і репресованих «Зона» (від 2003 р.). Член обласної редакційної колегії науково-документальних видань «Книга пам’яті України», «Реабілітовані історією», «Національна книга пам’яті жертв голодомору 1932–1933 років в Україні» (2005, 2008, 2009), член редакційної колегії книжки «Всеукраїнське товариство політичних в’язнів і репресованих: історія створення та діяльність» (Київ, 2007).

Член Національної спілки журналістів України (2018). Член редакційної колегії Всеукраїнського товариства «Меморіал імені Василя Стуса» (від 2018 р.). 

Завдяки його зусиллям, виготовлено і встановлено меморіальні таблиці Юрію Липі на Яворівщині, Петрові Франку, Романові Сушку, Патріарху Йосифу Сліпому, Романові Шухевичу, Євгенові Коновальцю, Митрополитові Андрею графу Шептицькому (1994, 1996, 1996, 1997, 2000, 2004, 2008) у Львові.

Один із ініціаторів відновлення військових поховань УСС і УГА на 38-му полі Янівського та виділення 76-го поля на Личаківському кладовищах у Львові для поховання борців за волю України. 

Працюючи з архівними документами у 2005 році, виявив, що на Янівському кладовищі (поле 50) є таємні поховання у братській могилі замордованих енкаведистами 26-х дітей, яких вони ночами вивозили із львівських тюрем № 2 і № 4 впродовж 1949–1951 рр. За його наполегливою ініціативою у травні 2012 року було відкрито й освячено величавий надмогильний пам’ятник цим дітям.

За свою дослідницьку на громадську діяльність Петро Франко був удостоєний численних відзнак та нагород від міської, обласної та державної влади, а також всеукраїнських та міжнародних організацій.