Новини спілки

Етичний кодекс українського журналіста потребує осучаснення

Журналісти, блогери, науковці у Львівському центрі журналістської солідарності НСЖУ говорили про журналістську етику в умовах сьогодення і впливи війни на роботу редакцій та працівників медіа під час дискусії, що відбулася 31 травня.

Чи можна бути об’єктивним до ворога? Що нині означає теза про «служіння владі», навколо якої гуртуються всі громадяни, і яка змогла організувати достойну оборону країни від російських окупантів? Як бути з правом на інформацію і її розповсюдження, коли в державі на час війни узаконеними є елементи цензури? Де межа між журналістикою та пропагандою? Як висвітлювати сцени насильств, страждань, які щоденно присутні сьогодні у житті українців? Ці та інші питання піднімали колеги під час розмови.

Професор Фінклер детально проаналізував пункти Етичного кодексу українського журналіста, навів приклади міжнародних стандартів у галузі журналістики. Значна частина з них втратили свою актуальність у сьогоднішній час. Поняття об’єктивності, правдивості, право журналістів на суб’єктивну думку і власну позицію, редакційні політики, кореляція між нормами та стандартами, поява блогерів та т.зв. вільних журналістів вимагають серйозного осучаснення етичних засад професійної діяльності працівників медіа.

Як зазначила під час розмови блогер, журналіст Світлана Хитрова “пропаганда під час війни — це норма у військовий час”. “Світ сьогодні відкритий і максимально безвідповідальний. В тих же США, інфлюєнсери, які мають більше 5 млн підписників, визнані такими, що становлять потенційну загрозу національній безпеці країни. І в наш час багато медіа пішли шляхом блогерів. Колись було багато проектів та фондів, які навчали студентів засадам професійної етики. Однак сьогодні у цілому світі інша тенденція”, – підкреслила Світлана Хитрова.

Головний редактор журналу і сайту “Дух волі”, член НСЖУ Ростислав Новоженець наголосив, що під час війни не може бути табу на висвітлення звірств російських окупантів. “ Людьми керує любов і ненависть. А сьогодні Етичний кодекс українського журналіста не корелюється з реаліями воєнного часу”, – сказав пан Новоженець, наголошуючи, що “етику не можна підмінювати цензурою”.

У дискусії також взяли участь блогери і журналісти Роман Андрусяк, Віктор Палас, Віктор Візний, Роман Гунда, редактор журналу “Наша спадщина” – Андрій Левик, заступник голови Львівської обласної організації НСЖУ Петро Цеголко, керівник пресслужби Львівського регіонального відділення ФДМУ Анна Гнатів та інші.

Практично усі виступаючі підтримали позицію Юрія Фінклера про те, що Етичний кодекс українського журналіста потребує серйозного оновлення і осучаснення. З огляду на війну багато його позицій не дають можливості ефективно здійснювати професійну журналістську діяльність і відповідати реаліям нинішньої доби. Було б добре, якби Національна спілка зініціювала з цього приводу дискусію і створила відповідну робочу групу.