Наголос

Нацрада перевірить 5 канал через ефір з Фаріон

Національна рада з питань телебачення та радіомовлення призначила позапланову перевірку 5 каналу (юридична особа — ТОВ «ТРК НБМ»). Таке рішення регулятор ухвалив на засіданні 16 листопада.

За словами члена Нацради Максима Онопрієнка, регулятор отримав скарги на ефір програми «Рандеву з Яніною Соколовою» 4 листопада, де гостею була колишня народна депутатка, мовознавиця Ірина Фаріон.

Це стало приводом до проведення моніторингу.

Його результати показали, що згадана програма має ознаки порушення закону «Про медіа», який забороняє поширення дискримінаційних висловлювань щодо національності, віку, статі й інших ознак.

Під час згаданого ефіру мовознавиця сказала, що категорично не сприймає російськомовних військовослужбовців ЗСУ і не може назвати їх українцями. Це викликало хвилю обурення серед українських захисників і в суспільстві загалом.

Перевірка пройде 7–15 грудня.

Нагадаємо,  4 листопада на ютубі вийшло інтерв’ю журналістки Яніни Соколової з Іриною Фаріон, у якому мовознавиця сказала, що не може назвати українцями українських військових, якщо ті говорять російською. 

Після цього уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець звернувся до правоохоронців та Національної ради з питань телебачення і радіомовлення для перевірки висловлювань Фаріон. Омбудсман побачив у заяві ексдепутатки про російськомовних військовослужбовців «утиск та дискримінацію».

У Львівській політехніці, де працювала Фаріон, відмежувалися від її слів, вказавши, що виш «не несе відповідальності за висловлювання працівників та студентів поза університетом».

8 листопада Ірина Фаріон опублікувала лист від кримського студента, який підтримав її в питанні важливості української мови. Попри застереження користувачів, вона не приховала його імені.

13 листопада окупанти повідомили, що знайшли і затримали студента. Він начебто перебуває в «Центрі боротьби з екстремізмом» російського МВС. Вони оприлюднили відео з його «розкаянням», яке підписали «Щиро вам дякую, пани Фарион, вы нам очень помогли!». 

Цього ж дня уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець звернувся до Служби безпеки України щодо Ірини Фаріон за фактом розголошення конфіденційної інформації про студента.

Постійна представниця президента в Криму Таміла Ташева також назвала злочином оприлюднення листа студента з окупованого півострова.

14 листопада у Львові студенти вийшли на мітинг з вимогою звільнити Ірину Фаріон з Національного університету «Львівська політехніка». 

15 листопада СБУ повідомила, що відкрила щодо Фаріон кримінальне провадження за чотирма статтями Кримінального кодексу, а також призначила низку експертиз щодо її висловлювань і публікацій.