Наголос

ЮНЕСКО наголошує на важливості сприяння безпеці журналістів під час пандемії COVID-19

Заступник Генерального директора ЮНЕСКО з питань комунікації та інформації висловив занепокоєння щодо безпеки журналістів під час роботи в умовах глобальної кризи у сфері охорони здоров’я COVID-19. Відповідна заява була розміщена на офіційному сайті UNESCO.

«Роль журналістів в інформуванні громадськості під час справжньої кризи надзвичайно важлива», – сказав пан Моез Чакчук, підкресливши при цьому, що робота медіа може рятувати життя в нинішній надзвичайній ситуації.

«Фізична і психологічна безпека журналістів повинна бути на першому місці», – заявив пан Чакчук. Засоби масової інформації повинні стежити за тим, щоб журналісти проходили всі необхідні санітарні заходи і були забезпечені засобами захисту. При відправці журналістів для висвітлення вірусу їх безпека повинна бути пріоритетом.

Він також нагадав, що держави та відповідальні особи повинні забезпечувати безпеку журналістів при висвітленні кризи в галузі охорони здоров’я та її соціальних наслідків відповідно до міжнародних стандартів свободи вираження думок.

Крім побоювань з приводу фізичної безпеки, журналісти працюють в умовах значного психологічного стресу. Одна частина медіа-працівників працює в умовах жорсткого напруження, щоб висвітлювати постійно мінливу ситуацію, інша турбується про подальше збереження своїх робочих місць.

Позаштатні журналісти особливо вразливі з точки зору фізичної та психологічної безпеки, оскільки вони не завжди мають доступ до тих же ресурсів і підтримки, що і штатні журналісти.

Моез Чакчук підтвердив, що свобода преси зараз важливіше, ніж будь-коли, і закликав усі держави-члени забезпечити, щоб журналісти мали змогу безперешкодно висвітлювати COVID-19. «Під час кризи в галузі охорони здоров’я важливість точної та надійної журналістики неможливо переоцінити», – сказав він.

Заступник Генерального директора ЮНЕСКО також підкреслив важливість забезпечення сприятливих умов для свободи преси для того, щоб журналісти могли незалежно висвітлювати кризу, і закликав уряди збільшити обсяг інформації, доступної для громадськості.

«У Доповіді Генерального директора ЮНЕСКО з безпеки журналістів і проблеми безкарності, яка буде представлена в цьому році, буде, в тому числі, висвітлено питання захисту журналістів під час цієї пандемії», – заявив Чакчук.

ЮНЕСКО та її партнери розробляють ряд ініціатив, які будуть запущені в найближчі тижні для розв’язання цих проблем.

ЮНЕСКО сприяє забезпеченню безпеки журналістів за допомогою підвищення рівня інформованості, підвищення потенціалу та цілого ряду заходів, зокрема в рамках Плану дій ООН щодо забезпечення безпеки журналістів і проблеми безкарності.