Наголос

Європарламент стає на захист журналістів аби підтримати демократію

A picture taken on June 17, 2020, 2020 shows a view of the European Parliament in Brussels during a plenary session. (Photo by JOHN THYS / AFP)

Європарламент переважною більшістю голосів прийняв звіт про посилення свободи ЗМІ: захист журналістів у Європі, хейт спіч, дезінформацію та роль платформ, який вперше був представлений ще у лютому цього року. Передував цьому палкий заклик депутатки від Польщі Магдалени Адамович (EPP) на пленарному засіданні. Європейська Федерація Журналістів (ЄФЖ) повністю підтримала проект та внесла свій внесок у весь процес. Відповідна новина розміщена на офіційному сайті Федерації.

Звіт зосереджується на шести основних сферах, які переплітаються: свобода та плюралізм ЗМІ, політична незалежність ЗМІ, захист журналістів, фінансовий та економічний тиск, мова ворожнечі та дезінформація. У звіті підкреслюється, що боротьба із поглинанням ЗМІ, мовою ненависті та дезінформацією та підтримка незалежної журналістики є фундаментальними факторами, коли йдеться про захист верховенства права та демократії в ЄС. Правовий захист повинен забезпечувати особисту безпеку журналістів. Крім того, доповідач повторює заклик Комісії запропонувати директиву проти SLAPP.

«Останній звіт Європейського парламенту про свободу ЗМІ та журналістику є правильним знаком у момент безпрецедентної кризи та посилення нападів з усіх боків на журналістів та ЗМІ. Нестабільний стан медіа галузі вимагає комплексного підходу, який допоможе журналістам стати стійкими та мати достатньо ресурсів, щоб повернути довіру серед читачів, громадян Європейського Союзу та за його межами», – заявила директор ЄФЖ Ренате Шредер. «Зараз ми сподіваємось, що Європейська Комісія відреагує амбіційним Планом дій щодо Європейської демократії, Законом про цифрові послуги, який вирішить давно назріле питання про відповідальність платформ про прозорість та підзвітність, й Планом дій щодо ЗМІ, який буде спрямовано на підтримку плюралізму та свободи преси в Європі, зокрема на місцевому рівні».

З посиланням на пандемію COVID-19, у звіті, серед іншого, закликають Комісію та держави-члени терміново запровадити європейські та національні невідкладні комплексні відновлюючи заходи для захисту робочих місць та засобів для існування журналістів та працівників засобів масової інформації, підтримки компаній та фінансування суспільних засобів масової інформації в рамках плану відновлення економіки через COVID-19, повністю дотримуючись правил конкуренції ЄС (…)»

Парламентар Магдалена Адамович подала заявку на створення Європейського постійного прямого фонду для фінансування підтримки незалежної журналістики, підкресливши у своїй промові: «На захист нашої демократії повинні бути гроші, особливо коли йде багато грошей на її знищення». Такий постійний європейський фонд для журналістів повинен пропонувати пряму фінансову підтримку незалежним журналістам та ЗМІ, фрілансерам та самозайнятим медіа працівникам. У звіті підкреслюється, що управління фінансуванням повинно здійснюватися незалежними організаціями, щоб уникнути будь-якого втручання у прийняття редакційних рішень, і що підтримка повинна надаватися лише тим суспільним та комерційним ЗМІ, які є справді незалежними та вільними від урядового чи будь-якого іншого втручання. Особливий акцент також хочуть зробити на незалежних медіастартапах, зокрема локальних.

Два роки тому, 3 травня 2018 року, Парламент прийняв резолюцію про медіаплюралізм та свободу ЗМІ в Європейському Союзі, яка була дуже схожою за своїм змістом, у відповідь на політичні події в різних державах-членах, які призвели до посиленого тиску та погрози журналістам. Це нагадало про вирішальну важливість свободи ЗМІ, плюралізму та незалежності. Вона знову закликала інституції ЄС гарантувати повне виконання Хартії ЄС про основоположні права, як засіб для ретельної підтримки плюралізму та свободи ЗМІ.

Тепер цей звіт буде надіслано до Європейської комісії, яка зобов’язана повідомити Парламент, чи буде він подавати законодавчу пропозицію чи ні. Якщо Комісія вирішить, що вона вживатиме законодавчих заходів, то необхідно буде дотриматися формальних процедур прийняття рішень.