Понад півтора року триває повномасштабне вторгнення Росії в Україну. За цей час, по суті, вся журналістика у країні перетворилася на воєнну. Розслідувачі вже другий рік тримають у фокусі воєнні злочини, однак усе частіше повертаються до тем корупції та зловживань українськими чиновниками.
Зважаючи на обмежений доступ до реєстрів, якими журналісти-розслідувачі користувалися до 24 лютого 2022 року, а також відсутність прямого доступу до фігурантів історій, нинішні викриття потребують від журналістів нових інструментів та винахідливості.
OSINT перетворився на головний інструмент для викриттів — і російських злочинців, і зловживань влади. Тому ніша журналістів-розслідувачів, яку традиційно займали кілька редакцій, суттєво розширилася, адже з відкритими даними працює все більше медіа, які необов’язково є розслідувальницькими.
Розслідування, які базуються на глибокому дослідженні відкритих даних, на думку організаторів Конкурсу, є новим трендом на ринку. З огляду на це, саме використання OSINT і винахідливість журналістів разом із дотриманням стандартів та етики будуть одними з важливих критеріїв оцінювання робіт Конкурсу-2023.
Які матеріали допускаються до участі в конкурсі?
До розгляду приймаються професійні журналістські розслідування у друкованому, аудіо-, відео- й мультимедійному форматах, опубліковані в українських медіа з 6 вересня 2022 року до 1 жовтня 2023 року. Один журналіст може подати на розгляд одну роботу.
Роботи конкурсантів оцінюватиме журі, до якого входять провідні українські журналісти, редактори та експерти. Переможців визначатимуть у двох номінаціях: головний приз і спеціальна відзнака.
Переможець отримає статуетку Proxy Prize та грошовий приз у 1000 євро. Результати конкурсу оголосять 7 грудня.
Подати роботу на конкурс можна за посиланням: https://forms.gle/oe8m4pnky6raKmE18
Дедлайн подання робіт: 15 жовтня 2023 року.
Переможцем 2022 року стало розслідування «Суспільного» «Буча 22» про військових РФ, які розстріляли сім’ю в Бучі. Авторка — Інна Білецька, співавтори — Алла Садовник, Олександр Стратонов, Владислав Васильченко, Світлана Коваль.
Спеціальну відзнаку конкурсу здобув репортаж Reporters «Паша і дідо. Історія однієї рятувальної спецоперації» (авторка — Ольга Омельянчук).
Національний конкурс журналістських розслідувань запровадили 2014 року ініціатива YanukovychLeaks та Media Development Foundation.
Media Development Foundation — центр розвитку незалежних медіа в Україні.
YanukovychLeaks — ініціатива, що займалася вивченням та публікацією документів, покинутих у резиденції «Межигір’я» після втечі з України президента Віктора Януковича.
У разі виникнення додаткових питань щодо конкурсу можна писати нам на Facebook.