Наголос

Майже 15 тисяч журналістів звернулося за акредитацією Міноборони

4 квітня 2023 р. у Львівському центрі журналістської солідарності відбулась зустріч з речником Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного, полковником Антоном Мироновичем.

Під час брифінгу журналістів ознайомили з вимогами Міноборони до акредитації працівників медіа, переліком необхідних документів для її отримання, правилами поведінки та безпеки у зоні проведення бойових дій, процедурами реагування на можливі позаштатні ситуації тощо. Як зазначав керівник Львівського ЦЖС Андрій Болкун, сьогодні практично кожне медіа намагається акредитувати своїх працівників для роботи у зоні бойових дій. “Тому важливо, щоб наші колеги чітко розуміли алгоритм співпраці з прес-офіцерами. Оперативність та правдивість подачі інформації звичайно важливі. Але безпека журналістів та операторів, не розголошення військових таємниць повинно бути в пріоритеті для всіх. У даній ситуації про жодну конкуренцію не може йти мова — всі працюють на перемогу”, – підкреслив А. Болкун.

Полковник Миронович детально зупинився на положеннях наказу Головнокомандувача ЗСУ № 73 “Про організацію взаємодії між Збройними Силами України, іншими складовими сил оборони та представниками засобів масової інформації на час дії правового режиму воєнного стану” до якого наприкінці лютого ц.р. були внесені зміни. Він розповів, що за весь час бойових дій Міноборони надало акредитації майже 15 тисячам українських та іноземних журналістів. Звичайно, що не всі її отримують. Перед тим як надати акредитацію, щодо заявників здійснюється перевірка відповідними спецслужбами. А це займає певний час, навіть, і кілька тижнів. Акредитація видається терміном на пів року. Журналіст має право бути присутнім в районі ведення бойових дій у супроводі офіцера зі зв’язків з громадськістю або іншої визначеної відповідним командиром особи. Як розповідає Антон Миронович, були випадки коли в зону проведення бойових дій приїжджав журналіст з оператором у якого була відсутня акредитація. Зрозуміло, що така особа не могла бути допущена до роботи і зйомок.

Військові звертають увагу, що питання страхування життя, здоров’я та майна представника ЗМІ належить виключно до компетенції редакції ЗМІ, завдання якої він виконує. ЗСУ не несуть відповідальності за безпеку, забезпечення повернення журналістів — усе це їх особиста відповідальність. Також військові мають право й обов’язок переглянути фото- та відеоматеріали для перевірки на предмет наявності відомостей, які становлять державну таємницю, службову або конфіденційну інформацію, а також інформацію, яка може призвести до обізнаності противника про дії ЗСУ.

Усього в районі проведення бойових дій визначено три зони перебування журналістів. У т.зв. ЗЕЛЕНІЙ дозволяється робота акредитованих працівнрків ЗМІ без супроводу прес-офіцера. У ЖОВТІЙ зоні — робота виключно зі супроводом військових. У ЧЕРВОНІЙ зоні робота журналістів заборонена.

Інформаційна служба НСЖУ