ЗМІ у світі

У Раді Європи стурбовані, що прокремлівські ЗМІ підтримують «патріотичну мобілізацію суспільства» проти України

У Раді Європи (РЄ) занепокоєні посяганням на права українців у Росії, які виступають із заявами, що йдуть всупереч російській політиці щодо Криму і конфлікту на сході України

Про це йдеться у висновку Консультативного комітету з Рамкової конвенції про захист національних меншин, опублікованому 15 січня на офіційному сайті РЄ. Документ охоплює період з 2012 року по жовтень 2017 року.

«Після анексії Криму і конфлікту на сході України контрольовані урядом ЗМІ підтримують патріотичну мобілізацію суспільства проти України. Консультативний комітет стурбований тим, що такий дискурс може привести до маргіналізації не тільки осіб, що належать до української національної меншини, а й тих, хто просто не приєднується до більшості, і тих хто належить до інших груп національних меншин», – йдеться в документі.

Ряд законодавчих змін у РФ, які стосуються екстремізму, інформаційних технологій і ЗМІ порушують право на свободу вираження думок, зазначають автори документу.

Прикладом порушення прав меншини у РЄ вважають справу колишньої директорки Державної бібліотеки української літератури в Москві, яка була звинувачена в «розпалюванні ненависті і ворожнечі шляхом зловживання службовим становищем». У каталозі бібліотеки нібито знайшли ряд книг, класифікованих як «екстремістські». В ході судового процесу, широко критикованого за політизованість, директорку помістили під домашній арешт і в червні 2017 року засудили до чотирирічного умовного тюремного ув’язнення.

Крім того, комітет зазначає, що отримував повідомлення про випадки залякування у зв’язку з широким тлумаченням антиекстремістського законодавства. Наприклад, публікація інформації про голод в Україні в сталінську епоху могла б бути визнана екстремізмом.

Нагадаємо, раніше у Раді Європи висловили думку, що законопроект про досудове блокування сайтів загрожує свободі слова в Україні.