Наголос

COVID-19: Міжнародна федерація журналістів розробила рекомендації на період коронавірусу для працівників медіа

ПОРАДИ З ПИТАНЬ БЕЗПЕКИ В УМОВАХ COVID-19 ДЛЯ ПРАЦІВНИКІВ МЕДІАСФЕРИ ВІД МФЖ Світ сколихнула хвиля поширення коронавірусу COVID-19 і, на жаль, журналісти по всьому світу не стали винятком. Професійні спілки співпрацюють з роботодавцями та урядами для вирішення питань, що хвилюють працівників і виникають внаслідок поточної кризи, та надають підтримку й поради членам через свої філії. З цією метою Міжнародна Федерація Журналістів (МФЖ), найбільша у світі журналістська організація, що представляє понад 600 000 членів у 146 країнах, публікує ці поради, які ґрунтуються на рекомендаціях експертів у сфері охорони здоров’я та профілактики захворювання.

1. НА РОБОЧОМУ МІСЦІ  Роботодавці повинні розцінювати спалах коронавірусу як загрозу здоров’ю і безпеці та виконувати обов’язки із забезпечення свого персоналу.  Медіапрацівники та організації повинні бути в курсі та дотримуватися рекомендацій та порад, опублікованих Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) щодо захисту від коронавірусних захворювань.  Слід серйозно розглянути можливість роботи з дому, аби зменшити ризики зараження вірусом в офісі.  Журналісти та інші медіапрацівники повинні працювати лише за умови гарного самопочуття та не приходити на робоче місце, коли у них є симптоми зараження коронавірусом.  Офісне обладнання та приміщення повинні регулярно дезінфікуватися та прибиратися, особливо якщо це зони/об’єкти загального користування.

2. ОРГАНІЗАЦІЯ ВІДРЯДЖЕНЬ  Відрядження під час кризи можуть викликати занепокоєння у працівників ЗМІ, їхніх сімей та роботодавців. Тому необхідність відрядження обов’язково має обговорюватися, з урахуванням рекомендацій від медиків і стану здоров’я співробітника.  Під час коронавірусу працівники медіа повинні мати право відмовитися від відрядження – як міжнародного, так і в середині країни, – без жодних санкцій із боку роботодавців, якщо це відрядження може становити реальну небезпеку для їхнього здоров’я та життя.  Заздалегідь дізнайтеся актуальну інформацію про стан у країні призначення, включно з наявністю заборон на масові зібрання в деяких державах.  Журналісти, що подорожують, повинні бути готові до перевірки на коронавірус після прибуття та до можливих перевірок наявності необхідних вакцинацій, які повинні бути зроблені перед від’їздом.  Наполегливо рекомендується оформити страхування подорожей, особливо для поїздок до найбільш постраждалих країн та регіонів, щоб забезпечити можливість гнучкої зміни рейсів.  Особа, яка відправляється у відрядження, має регулярно моніторити інформацію від авіакомпаній для контролю за змінами або скасуванням заброньованих рейсів.  Також рекомендується оформити спеціалізоване страхування на випадок коронавірусу. Страхова компанія, яку може порекомендувати МФЖ, – BattleFace, -надає таке покриття під час поїздок за кордон.  Деякі предмети особистого захисту – такі, як захисні рукавички та дезінфікуючі засоби, – слід придбати перед поїздкою, оскільки їх може не бути в наявності в країні прибуття.

3. ЗАХОДИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС РОБОТИ В ПОСТРАЖДАЛИХ ВІД COVID-19 РАЙОНАХ  Журналістам та медіапрацівникам, які особисто контактують із хворими людьми, рекомендується бути надзвичайно обережними через підвищений ризик зараження. Наприклад, у випадку відвідування медичних установ.  Такий же ризик виникає під час контактів із тваринами. У таких випадках наполегливо рекомендується одягати захисні рукавички та регулярно мити руки з милом або використовувати засоби для дезінфекції рук.  Для студійних програм доцільно організовувати відеовключення замість особистих виступів – для обмеження кількості присутніх в одному місці осіб. Для інтерв’ю кореспондентам варто використовувати подовжувачі для своїх мікрофонів, щоб забезпечити безпечну дистанцію та знизити ризик зараження.  Журналістам також необхідно враховувати можливість виникнення заворушень у результаті прийняття владою заходів щодо стримування вірусу або ймовірність цілеспрямованого переслідування окремих осіб через їхнє етнічне походження.  Важливо відстежувати місцеві новини для моніторингу оголошених заходів із охорони здоров’я – таких, як обмеження на пересування, – що можуть бути запроваджені у будьякий момент.  Також можуть бути запроваджені додаткові обмеження щодо роботи преси у вигляді заборони доступу до окремих районів, запровадження або скасування акредитацій, а також спроби знищення відео- та аудіозаписів. Журналістам дуже важливо якомога швидше надсилати копії матеріалів до їхньої редакції, аби забезпечити себе резервними копіями.  Щоб отримати актуальну місцеву інформацію та поради, ви можете звернутися до асоційованих спілок та асоціацій МФЖ в необхідній вам країні.

4. ПІДТРИМКА ДЛЯ ЖУРНАЛІСТІВ-ФРІЛАНСЕРІВ  Журналістські організації повинні закликати роботодавців підтримати журналістівфрілансерів, на доходи яких впливає коронавірус, сплативши їм за роботу, яка не була завершена через COVID-19. Роботодавці також можуть розглянути можливість виплати авансів своїм позаштатним співробітникам, щоб допомогти їм в умовах карантину.  Журналістські організації також повинні виступати за включення журналістів-фрілансерів до державних пакетів фінансової допомоги.