Наголос

Арлем Дезір закликає владу України зберегти бюджет Суспільного

Представник Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) з питань свободи ЗМІ Арлем Дезір звернувся до Уряду України терміново вивчити й знайти ефективні рішення для збереження бюджету Національної суспільної телерадіокомпанії України та місії суспільного мовника.

Про це йдеться у заяві, опублікованій на сайті ОБСЄ.

Арлем Дезір звертає увагу на небезпеці перерозподілу значної частини бюджету Суспільного мовника на протидію COVID-19 в Україні. В останньому варіанті законопроєкту запропоновано зменшити державну підтримку UA: Суспільне мовлення на 178 млн грн. Скорочення також вплине на сфери кінематографії, книговидання та інші культурні напрями.

«Закликаю українську владу терміново вивчити й знайти ефективні рішення для збереження бюджету Національної суспільної телерадіокомпанії України та місії суспільного мовника. В умовах сьогоднішньої кризи в галузі охорони здоров’я громадська мовна компанія відіграє незамінну роль у наданні достовірної інформації населенню, повідомленні про пандемію і боротьбі з неправдивою інформацією», — зазначено в заяві Арлема Дезіра.

Він додав, що нині не час ризикувати економічною стійкістю суспільних мовників.

Представник ОБСЄ згадав свої попередні заяви, висловлюючи стурбованість фінансовою стійкістю, незалежністю й життєздатністю Суспільного мовника, які можна знайти за цим посилання, а також тут.

Нагадаємо, на фінансування Національної суспільної телерадіокомпанії в 2020 році в держбюджеті України було закладено 1 млрд 711 млн 516 тис. грн, що на 300 млн грн менше, ніж передбачено законом «Про суспільне телебачення і радіомовлення України».

Наразі рахунки Суспільного залишаються під арештом через борг держави компанії «Євроньюз». У лютому Міністерство юстиції України відкрило виконавче провадження щодо стягнення із Суспільного боргу в сумі 10 млн 591 тис. 224 євро 48 центів та 73 080 грн судового збору (станом на 27 березня це 350 млн грн) на користь акціонерного товариства «Євроньюз».

26 березня 2020 року стало відомо, що уряд України пропонує в умовах пандемії переглянути держбюджет і скоротити фінансування НСТУ на 480 млн грн (в ЗМІ також з’являлася інформація, що хочуть скоротити на 750 млн грн). Плюс із НСТУ мають стягнути борг у розмірі 350 млн. грн. 

27 березня Суспільне звернулося з відкритим листом до Кабміну з проханням не зменшувати фінансування, в іншому випадку Україна може залишитися без суспільного мовника.

Медіарух закликав не знищувати Суспільне мовлення радикальним скороченням бюджету.

Рада з питань свободи слова та захисту журналістів при Президентові України рекомендує Верховній Раді України та Кабінету Міністрів України не допустити суттєвого скорочення фінансування Національної суспільної телерадіокомпанії України, яке спричинило б зупинку роботи каналів Суспільного мовлення.

На підтримку повноцінного фінансування Суспільного мовника також виступили Єврпейська мовна спілка, Офіс Ради Європи в Україні, Представництво ЄС в Україні, Посольства США, Німеччини, Великої Британії, Швеції і Японії та організації нацспільнот.

30 березня прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що Національній суспільній телерадіокомпанії України додатково виділено 300 млн грн, тобто бюджет Суспільного становитиме у 2020 році 1,5 млрд грн.

Верховна Рада не підтримала зміни до бюджету на 2020 рік, де на НСТУ виділили 1,5 мільярд гривень.