Наголос

ЩО НЕОБХІДНО МАТИ ЖУРНАЛІСТАМ, ЯКІ ЇДУТЬ У ВІДРЯДЖЕННЯ В ЗОНУ БОЙОВИХ ДІЙ (ОСОБЛИВО В ПОЛЬОВІ УМОВИ)

Журналісти, які їдуть висвітлювати війну, повинні мати із собою засоби індивідуального захисту. Як мінімум це захисний шолом і бронежилет – чорного або синього кольору і з відповідним маркуванням “ПРЕСА”, “PRESS”. Також обов’язково потрібно мати із собою індивідуальну аптечку та вміти нею користуватись. 

На інфографіці – той мінімальний набір, який ІМІ надає в позику всім журналістам, що їдуть працювати до зони бойових дій та мають акредитацію Міністерства оборони України.

Варто пам’ятати й про особисту аптечку з ліками, які ви приймаєте. До неї варто додати парацетамол, антигістамінні препарати та засоби для очищення води.

Проте очевидно, що цього не досить для перебування в небезпечних зонах, оскільки події там можуть розгортатися непередбачувано, що має стимулювати працівників медіа особливо ретельно готуватися до поїздки. 

Журналісти найчастіше доїжджають до зони бойових дій і, відповідно, місця своєї роботи за допомогою приватної автівки. Цей автомобіль повинен мати відмінний стан та не лише бути спорядженим усім необхідним для роботи, але й враховувати можливі незаплановані та непередбачувані ситуації.

Про те, якою має бути автівка, що везе журналістів на війну, та як її спорядити, ми писали в рекомендаціях.

Особливо ретельно в холодну пору року варто підходити до вибору одягу. Ми пропонуємо користуватися добре продуманою системою багатошарового одягу, ECWCS (Extended Cold Weather Clothing System – система одягу для холодної та сирої погоди). Основний принцип роботи шарів полягає в послідовному відводі вологи від тіла за повного збереження тепла, а також у захисті від зовнішніх впливів вологи та вітру. Такий вид багатошарового одягу може використовуватися за знижених температур до –40°C. 

Залежно від різного типу погодних умов може використовуватися та чи інша конфігурація шарів. Детальніше з цією системою можна ознайомитися ТУТ.

Одяг має бути зручний і підходити вам за розміром. У жодному разі медійникам не варто використовувати верхній військовий одяг.

Не менш важливо вибрати правильне взуття. У зоні бойових дій можна використовувати трекінгове, туристичне або військове взуття, вибране за сезоном.

Вибір взуття має залежати від конкретної мети використання, включно з кліматичними умовами, місцевістю, сезоном та типом діяльності. Наприклад, для літа підійдуть легкі моделі й такі, що дихають, а для зими – тепле та водонепроникне взуття.

Під час вибору зимового взуття є свої особливості. Це взуття для тривалого перебування в несприятливих погодних умовах. Зверніть увагу на таке:

 • Матеріал. Перевагу варто віддавати натуральним матеріалам (шкіра, замша, нубук) зі спеціальним обробленням. Ці матеріали добре витримують низькі температури, еластичні, адаптуються до форми стопи, не тріскаються на морозі.
 • Додаткове утеплення та термоізоляція: спеціальні знімні устілки, сучасні синтетичні або виготовлені з мембранних матеріалів.
 • Підошва: протектор має бути високим, а матеріал морозостійким.

Якісні шнурки, шви та фурнітура, яка забезпечує надійність у носінні.

Варто обирати черевики такої висоти, щоб вони фіксували гомілкостоп на нерівномірних поверхнях або горбистому рельєфі.

Будь-які черевики обов’язково потрібно розношувати перед поїздкою. Найгірше – це вдягнути у відрядження черевики, що не зручні та натирають. Навіть якщо взуття майже не розношується, потрібно звикнути до нього, до способів шнурування, умов експлуатації та дати взуттю “сісти” на нозі. Колодка є одним з найважливіших критеріїв вибору взуття. Усі технологічні переваги стають незначними, якщо черевик сидить незручно. 

Варто пам’ятати, що зігрітися можна і зсередини за допомогою теплого чаю та їжі.

Якщо робота вимагає від вас певний час залишатися на позиціях, то додатково необхідно взяти:

 • лопату (можна складний E-tool), маленький брусок для заточування;
 • годинник (від простих касіо з вібробудильником, до гармін інстинкт – тактикс – фенікс);
 • water source (туристичну флягу, гідратор, додатково фільтр для води);
 • складний ніж (маленький);
 • якісну спальну систему (“в полі” доволі прохолодно вночі), компресійний мішок для спальної системи;
 • якісний каремат, туристичний килимок (найкращим є складений гармошкою з однією рефлективною стороною);
 • малий каремат (малий килимок для сидіння);
 • опціонально: подушку туристичну (надувну чи із синтетичних речовин). Замість подушки можна використовувати ranger roll (метод пакування одягу) або малий рюкзак;
 • речі для особистої гігієни;
 • кілька АКБ (акумуляторна кислотна батарея), шнури та подовжувач із трійником;
 • рукавиці;
 • ліхтарик з червоним світлофільтром;
 • блокнот, ручку, олівець;
 • паракорд (полімерний шнур).

Важливо: не беріть із собою нічого, що становить для вас цінність, усе, що ви берете в “поле”, може залишитися там або може бути втрачене.