Інформаційні агентства не підпадають під Закон про реформування

0
150

Якщо в свідоцтві про державну реєстрацію у назві видання є слова «Інформаційне агентство», але редакція працює як друковане ЗМІ і не змінює свою основну діяльність, вона може продовжувати працювати на підставі наявного свідоцтва про реєстрацію. Про це у коментарі зазначає медіаюрист ГО «Платформа прав людини» Людмила Опришко. І запитанням на «Гарячу лінію» НСЖУ звернулася редакція газети «Контакт» з Южноукраїнська Миколаївської області. Зокрема, як ідеться у запиті, газета «Контакт» існує з 1991 року. Є свідоцтво про державну реєстрацію друкованого ЗМІ, але 05.11.2004 року редакція була перейменована в інформаційне агентство «Контакт», про що є запис у Єдиному державному реєстрі.

«Чи потрібно реєструвати інформаційне агентство в Мін’юсті, якщо газета вже зареєстрована. Якщо потрібно, то як це може вплинути на процес роздержавлення, в другий етап якого ми вступили?»,– запитують у редакції.

Відповідь дає медіаюрист ГО «Платформа прав людини» Людмила Опришко:

– Перш за все, мушу констатувати, що у Вас доволі непроста ситуація. Як я її зрозуміла, хоча у назві вашої установи і згадується словосполучення “інформаційне агентство”, проте свою діяльність, як суб’єкта інформаційної діяльності”, ви не здійснюєте (тобто ви фактично працюєте не як інформаційне агентство, а як редакція друкованого ЗМІ).

Зважаючи на це, мушу зазначити, що відповідно до розділу 3 Положення про державну реєстрацію друкованих засобів масової інформації перереєстрація друкованого ЗМІ здійснюється реєструючим органом у порядку, установленому для його реєстрації, у разі зміни

1) засновника (складу співзасновників), у тому числі зміни найменування засновника;

2) назви видання;

3) мови видання;

4) сфери розповсюдження видання.

Як видно з Вашого листа, у вас не відбулось жодних змін, які б потягли за собою необхідність перереєстрації Вашої газети. Єдине, що я наразі бачу – це зміна назви засновника: з Южноукраинский городской Совет народных депутатов на Южноукраїнська міська рада Миколаївської області (насправді, різниця не суттєва). Інших підстав для перереєстрації немає. Відповідно, існує можливість продовжувати діяльність друкованого ЗМІ на підставі наявного свідоцтва про державну реєстрацію ЗМІ.

У випадку, якщо ваша установа має намір діяти саме як інформаційне агентство, надаючи відповідні інформаційні послуги, необхідно пройти відповідну реєстрацію в порядку, передбаченому Положенням про державну реєстрацію інформаційних агентств, як суб’єктів інформаційної діяльності.

Оскільки ваша установа здійснює підготовку та випуск у світ друкованого ЗМІ та має свідоцтво друкованого ЗМІ, вона підпадає під дію Закону України “Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації” і може брати участь у реформуванні. В той же час, цей закон не поширюється на інформаційні агентства. Наразі відсутні правові підстави для реформування інформаційних агентств, заснованих органами державної влади, іншими державними органами та органами місцевого самоврядування.

Зважаючи на це, у випадку реєстрації вашої установи, як інформаційного агентства, у вас можуть виникнути перешкоди для участі у процесі реформування друкованих ЗМІ. На практиці ми маємо можливість спостерігати подібні випадки. Зважаючи на це, для обрання тактики подальших дій, важливо розуміти, як ставиться засновник до участі вашої установи у процесі реформування, чи приймалось рішення про спосіб реформування, на якій стадії вирішення перебуває це питання тощо.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ